Szkoła Podstawowa im. siostry Anny Kaworek w Biedrzychowicach

Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące naszej Szkoły pochodzą ze sprawozdań powizytacyjnych Diecezji Wrocławskiej z 1679 i 1687 roku. Informują one, że nauczyciel Michalides Pauluczył ponad 30 lat w biedrzychowickiej szkole. Za swoją pracę otrzymywał od zamożniejszych chłopów 1/4 korca pszenicym (1 korzec - 74,1 litra), tyle samo jęczmienia i jeden bochenek chleba. Chłopi tzw. małorolni dawali mu 1 srebrny grosz i 1/2 bochenka chleba. Nauka w tej trzyklasowej szkole była w tym czasie nieobowiązkowa. Szkoła podlegała klasztorowi Norbertynów w Czarnowąsach.

Pierwszy budynek szkolny był drewniany i kryty słomą. Można wnioskować, żę powstał najpóźniej w pierwszej połowie XVII wieku, gdyż w kronice wiejskiej można przeczytać, że "nikt z mieszkańców nie pamięta jak długo budynek szkolny stoi na tym miejscu". W 1815 roku powstała parterowa szkoła murowana, a w 1835r. dobudowano piętro.

Obecnie mamy szkołę ośmioklasową. W roku szkolnym 2021/2022 uczy się w niej 81 uczniów z Biedrzychowic, Starych Kotkowic i Zwiastowic. Do obwodu Szkoły należy jeszcze wioska - Wróblin. Szkoła ma w miarę  dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt sale lekcyjne, pracownię komputerową ze światłowodowym dostępem do Internetu, bibliotekę z Centrum Informacji Multimedialnej, stołówkę (kuchnię), świetlicę. Jesteśmy po termomodernizacji jednego  z budynków.

W roku szkolnym 2021/2022 uczy w  Szkole 19 nauczycieli.